Historie fotbalu v Nové Bystřici

Slovo úvodem

Dopátrat se historie fotbalu v Nové Bystřici byla pro autory dosti svízelná věc. Museli prolistovat kroniky od roku 1922 až do dnešních dnů. První svazek 1922 – 1943 byl napsán v němčině. Další svazky 1945 – 1967, 1968-1986 a 1987 až do dnešních dnů v češtině. Muselo se prolistovat asi 2000 hustě popsaných stránek, které kronikáři psali krásným rukopisem. Bohužel kroniky se zmiňují o sportovním dění v našem městě velice stručně a heslovitě. V prvním svazku je zmínka o sportovním klubu Wacker Neubystritz. Jestli se jednalo o fotbal nebo o jiné sportovní odvětví není známo. O českém fotbalu je první poznámka až ve druhém svazku.

Pokud se najdou pamětníci a můžou upřesnit některé pasáže dějin, rádi to uvítáme a změny zveřejníme na našich webových stránkách.

 

Historie

V červenci roku 1933 byl založen český fotbalový klub pod názvem SLOVAN Nová Bystřice. O jiných sportovních aktivitách oddílu není zmínka. Během dalších let se asi na název Slovan zapomnělo, neboť v roce 1946 se objevuje název Sokol „Vlnařské závody partyzána Emra“ a tam už se fotbalisté umístili na předních místech II. třídy okresní soutěže.

16. června 1953 na schůzi „Dobrovolných sportovních klubů“ se usneslo, že do dalších let ponesou jednotný název Jiskra Nová Bystřice.

1957 začala výstavba zděných kabin na stávajícím fotbalovém hřišti. Celá výstavba proběhala v akci „Z“. Byly postaveny čtyři kabiny pro hráče, společná sprcha a jedna kabina pro rozhodčí.

V dalších letech kronika neuvádí žádné informace o sportovním dění v našem městě. Až v roce 1964 je zmínka, že Jiskra měla tři družstva: muži OP 4. místo, dorost OP 6. místo a žáci 1. místo.

Rok 1961 – Společnost Sazka uspořádala losování sportky na našem hřišti. U této příležitosti si naši fotbalisté zahráli přátelské utkání s Meoptou Košíře.

Od roku 1966 „A“ mužstvo hraje už krajskou I.třídu (2.),B mužstvo okresní soutěž (3.) a žáci OP 2. Místo.

Rok 1967 - Přátelské utkání s internacionály Slavie Praha (Plánička, Nejedlý, Kopecký a další). Utkání skončilo vítězstvím Slavie 6:3. V témže roce odehrála Jiskra své první mezinárodní utkání s rakouským Sportclub Magdalena. V tomto duelu zvítězila Jiskra 4:2.

Rok 1968 – za pomoci PS útvaru byla na hřišti vybudovaná běžecká dráha a celý areál byl oplocen. Stávající dřevěné oplocení bylo nahrazeno drátěným pletivem. V této době se začala plánovat výstavba bytové jednotky pro správce stadiónu. Stavba začala v roce 1969 a protáhla se až do roku 1973. V tomto období „A“ mužstvo hrálo I. B třídu a v tabulce bylo na předních místech.

V letech 1969 až 1972 se kronika zmiňuje pouze o tom, že za „A“ mužstvo Jiskry hráli většinou vojáci, doplnění nejlepšími domácími hráči a hráli I. B třídu. V této době se začalo formovat mužstvo pod vedením trenéra Jaroslava Tesaře. Mužstvo postupně zrálo a v roce 1975 vyhrálo pod Státním statkem „Zlatý pohár Zemědělských novin“. V sezóně 1975/76 Jiskra hrála I. A třídu. V tomto roce došlo k tragédii. Talent Novobystřického fotbalu Jan Ivan, který měl v lednovém přestupním termínu odejít do Jablonce (I.liga), se v říjnu při rybaření utopil v rybníce Osika. Na mužstvu tato tragédie zanechala stopu a na jaře 1976 sestoupilo do I. B třídy. V témže roce odehrálo naše mužstvo přátelské utkání s internacionály Slavie s výsledkem 4:3 pro Jiskru. Od té doby Jiskra hrála pravidelně krajskou I. B třídu. „B“mužstvo, dorostenci a žáci v okresních soutěžích.

V roce 1989 „A“ mužstvo sestoupilo do Okresního přeboru, ale za rok se znovu vrátilo do krajské soutěže. V témže roce dorostenci vyhráli I. A třídu ve své skupině a postoupili do Krajského přeboru. V soutěži byla povinnost mladšího dorostu. Jelikož Jiskra nedisponovala s takovým množstvím hráčů, došlo k dohodě, že Slovan Jindřichův Hradec zapůjčí mladší dorost a budou hrát pod hlavičkou Jiskry. Bohužel dohoda nepřinesla kýžený efekt a po ročním účinkování se družstvo dorostenců poroučelo zpátky do I. A třídy. I tento neúspěch měl kladné stránky, neboť základ dorostu zůstal pohromadě a do dalších let bylo „ zaděláno“ na dobré mužstvo pro dospělé.

Rok 1999 - A - mužstvo hraje krajskou I. B třídu sk. D. Trenér Václav Kovanda dovedl v podzimní části mužstvo na první místo v tabulce s náskokem 8 bodů. V lednu 2000 byl z nepochopitelných důvodů trenér Kovanda odvolán a na jeho místo nastoupil Toman Rostislav. Mužstvo nenavázalo na výborné výsledky z podzimu a kleslo na konečné 10. místo. „B“ mužstvo hrálo OS sk.B (5. místo). V té době měl oddíl silnou mládežnickou základnu. Přípravka 3. místo (OP), mladší žáci 5. místo (I. A třída), starší žáci 2. místo (I.A třída), dorost 6.místo (OP). Starší žáci pod vedením Miloše Tichého se zúčastnili mezinárodního turnaje v Rakouském Wolfsbergu. Skončili na pěkném 4. místě.

Roky 2000 – 2011
„A“ mužstvo hrálo pravidelně krajskou I. B třídu. Nejčastější umístěním byl střed tabulky. „B“mužstvo Okresní soutěž, dorost I. A třídu a přípravka a starší žáci Okresní přebor. V roce 2000 došlo k rekonstrukci stávajících kabin. Každá kabina dostala vlastní sprchu a záchod, pro návštěvníky bylo vybudováno sociální zařízení a celou budovu začala vytápět plynová kotelna.

Roky 2009 - 2010
Za pomocí Města Nová Bystřice a řady sponzorů byl vybudován automatický závlahový systém pro hrací plochu.

Roky 2011 – 2013
Po skončení soutěžního ročníku 2010/11 se „A“ mužstvo v I.B třídě umístilo na 2. místě za Ševětínem. Krajský fotbalový svaz nabídl postup do I. A třídy z 2. místa našim fotbalistům. Výbor FO nabídku akceptoval a mužstvo hrálo od podzimu 2011 I. A třídu. Celý soutěžní ročník 2011/12 byl velice úspěšný. Mužstvo skončilo překvapivě na 5. místě se 45 body. Dorostenci v I. A třídě sk.C skončili na 12. místě ze 14-ti účastníků. Mužstvo „B“ v Okresní soutěži skončilo na 8. místě a starší žáci na 5. místě.